۱۳۹۸ دوشنبه ۳۰ ارديبهشت
پست الکترونیک نقشه سایت انگلیسی
اولين مجمع سلامت شهرستان برگزار شد.
اولين مجمع سلامت شهرستان برگزار شد.

چهارشنبه دهم مردادماه، اولين جلسه مجمع سلامت شهرستان با حضور رئيس دانشگاه، معاون درمان و مسئولين شهرستان در محل سالن اجتماعات فرمانداري برگزار شد.در ابتداي جلسه دكتر مريم شرفي رئيس شبكه بهداشت و درمان سرايان با اشاره به بعد سوم سلامت و بحث اجتماعي شدن آن با همكاري نهادها و سازمان ها در ارتقاء سلامت چنين گفت: سهم مولفه هاي اجتماعي موثر بر سلامت بالغ بر75 درصد است. بلاشك اجتماعي شدن سلامت يكي از اولويت هاي دولت دوازدهم و از اصلي ترين اهداف تامين سلامت جامعه است و اين امر محقق نخواهد شد مگر با مشاركت مردم در قالب كانون هاي سلامت محله،تعامل با ثمن هاي فعال، خيريه ها و سازمان ها از طريق برگزاري مجامع سلامت.وي افزود: براي تحقق رويكرد سلامت همه جانبه و انسان سالم مبتني بر اصول و ارزش هاي اسلامي و با توجه به سياست بهداشت براي همه و همه براي بهداشت، طبق شعار سازمان جهاني بهداشت در سال جاري (پوشش همگاني سلامت براي همه در همه جا) و بحث اجتماعي كردن سلامت طبيعتا مشاركت مردم و نقش آفريني آنها در امور مرتبط با سلامت خودشان، همكاري و مشاركت سازمان ها به عنوان مشاركت بين بخشي و هم چنين مشاركت افراد خاص و صاحب نظر و داراي نفوذ در سلامت مردم نقش بسيار پررنگي ايفا مي كند.با توجه به دستور رياست محترم جمهور در اولين مجمع ملي سلامت كشور، برگزاري مجمع سلامت استان و شهرستان در سال 97 در اولويت قرار گرفت. دستور كار ابلاغ شده، بحث تشكيل و راه اندازي كانون سلامت محله، برگزاري مجامع سلامت استاني شهرستاني و محلي، تهيه سند اجتماعي سلامت و برنامه عملياتي اجتماعي شدن آن در حوزه دانشگاه و شهرستان است.

وي گفت :امروز مفتخريم كه با حضور رياست محترم دانشگاه و مسئولين شهرستان اولين جلسه مجمع سلامت شهرستان را برگزار كنيم.دكتر شرفي در ادامه گزارشي از عملكرد شبكه بهداشت و درمان از ابتداي طرح تحول نظام سلامت را در قالب پاورپوينت ارائه نمود.

امام جمعه شهرستان به عنوان دومين سخنران جلسه از شركت مردم در حوزه سلامت و نقش مهم آن ها خبر داد و افزود: با حضور ثمن هاي دولتي، غيردولتي و مردم نهاد مي توان فعاليت هاي موثر و چشمگيري انجام داد. آنچه در جامعه امروز ما را تهديد مي كند هزينه هاي تصادفات جاده اي، بيماري هاي شايع، تغذيه نامناسب و فقر ناشي از عدم تامين غذاي كافيبراي برخي از خانواده هاست.لذا مهم ترين وظيفه طرح تحول نظام سلامت ، اجتماعي شدن حوزه سلامت است و يكي از مهم ترين اهداف اين طرح ،هدفمند كردن هزينه هاي بهداشت و درمان است.

 

معاون درمان جناب آقاي دكتر دهقان با اشاره به اينكه در سياست هاي ابلاغي مقام معظم رهبري، توليت بحث سلامت به وزارت بهداشت واگذار شده است عنوان كرد: تمامي اختيارات و فعاليت هايي كه وزارت بهداشت انجام مي دهد تنها تامين كننده 25 درصد سلامت جامعه است و اين يعني سه چهارم سلامت جامعه در گرو فعاليت ساير سازمان ها و دستگاه هاي خارج از وزارت بهداشت است.

وي گفت: امروزه در كشور ما با درايت مقام عالي وزارت، جايگاه سلامت يكي از اولويت هاي اصلي در نظام كشور است. حدود 4/2 درصد از جمعيت كشور دچار هزينه هاي كمرشكن حوزه سلامت هستند.در حال حاضر سهم پرداختي از جيب بيماران كه قبل از اجراي طرح تحول 58 درصد بود، به 37 درصد كاهش يافته است.براي استانداردسازي خدمات ارائه شده توسط حوزه سلامت، علاوه بر تجهيزات امكانات و ساير مولفه ها، فرهنگ سازي نيز ضروري است.

وي افزود: تشكيل معاونت اجتماعي باعث شد تا بحث اجتماعي شدن سلامت، خيرين و ثمن ها و همه انجمن هايي كه قصد مشاركت در حوزه سلامت را دارند، مطرح و پيگيري شود.

 

دكترقائمي رئيس دانشگاه ضمن تشكر از برگزاري اين جلسه و پيگيري مستمر مسئولين شهرستان بخصوص رئيس شبكه بهداشت و درمان، به سفر اخير تهران و ديدار با مقام عالي وزارت اشاره كرد و افزود: توسعه بيمارستان امام علي (ع) به 64 تختخواب در حال پيگيري است. كلينيك تخصصي بيمارستان از پروژه هاي اصلي دانشگاه در اين شهرستان است كه با جذب اعتباري بالغ بر 850 ميليون تومان پيشرفت پروژه ادامه دارد و شاهد راه اندازي آن در آينده نزديك خواهيم بود.در خصوص دانشكده بهداشت سرايان در حال حاضر بدليل عدم وجود هيئت علمي، جذب دانشجو امكان پذير نيست.وي افزود: با پيشنهاد وزير محترم بهداشت، اميدواريم با گسترش بيمارستان در آينده، شاهد پذيرش دانشجو در رشته هايي كه از بازار كار مناسب برخوردارند از قبيل رشته پرستاري در شهرستان باشيم.

دكتر قائمي از سفر مقام عالي وزارت به استان در شهريور ماه خبر داد و گفت: بزودي اورژانس بيمارستان شهيد جمران فردوس راه اندازي و افتتاح خواهدشد.وي عنوان كرد: امسال در خصوص جذب متخصصين نگاه ويژه اي به سرايان خواهيم داشت.باتوجه به تعداد كم پزشكان فارغ التحصيل راديولوژي و كمبود آن در بزرگترين بيمارستان ها، تلاش مي كنيم با پيگيري جذب پزشك اين مشكل در شهرستان برطرف شود.

در ادامه اعضاي مجمع با طرح سوالاتي همچون كمبود دندان پزشك در شهرستان، عدم وجود متخصص اطفال و راديولوژي و همچنين درخواست شبانه روزي شدن مركز سه قلعه و تامين نيروي انساني آن، پاسخ مناسب از سوي رياست دانشگاه را دريافت نمودند.

سرپرست فرمانداري شهرستان جناب مهندس رسولي مقدم ضمن اشاره به فراهم شدن زيرساخت هاي اساسي در حوزه سلامت بخصوص در دولت يازدهم و دوازدهم تحت عنوان طرح تحول نظام سلامت، از اجتماعي شدن آن مطالبي را براي حضار بيان نمود.

در خاتمه جلسه ، تقدير از ادارات فعال شهرستان در حوزه سلامت انجام گرديد.

با پايان جلسه، برنامه بازديد از كلينيك تخصصي بيمارستان امام علي (ع) با حضور رئيس دانشگاه و معاون درمان انجام گرفت. دراين بازديد ميداني،گزارش پيشرفت پروژه با حضور پيمانكار و مسئولين شبكه بهداشت و درمان ارائه گرديد.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
منبع: شبكه بهداشت و درمان سرايان تعداد بازدید: 160 تاریخ درج: 1397/05/11
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
خراسان جنوبي -شهرستان سرايان-انتهاي خيابان انقلاب -خيابان آيت الله خالصي -مجموعه اداري شبكه بهداشت و درمان سرايان
تلفن: 32900595-056    دورنگار: 32900004-056   كدپستي     E-mail: [@]bums.ac.ir
ورود اعضاء
خروج
Powered by DorsaPortal