حراست

 

تلفن‌ مستقيم: 056-32900532

 

نمابر: 32900532-056


 

« اللهُمَ احرُسني بِحراسَتِك وَ احفَظني بِحفظِكَ »

تعريف حراست: حراست در لغت به معناي پاسداري و مراقبت كردن مي باشد . از لحاظ عرف اداري حراست به نهادي گفته مي شود كه در قلب تشكيلات يك سازمان وجود داشته و وظيفه خطير مراقبت از سلامت اجزاي ريز و درشت آن تشكيلات را دربرابر انواع و اقسام انحراف هاي موجود به عهده دارد .

گزيده‌ي از فرمايشات مقام معظم رهبري در ارتباط با جايگاه حراست

 


 بايد با مردم مرتبط باشيد، اطلاعات مردم براي شما ناگزير است. شما با همه سرويس هاي اطلاعاتي دنيا كه بعضي‌شان تجهيزات خيلي پيشرفته دارند فرق داريد. رابطه خود را با مردم محكم كنيد. كاري كنيد كه مردم با شما قربه الي ا... همكاري كنند.

  « مهمترين وظيفه مسئولان خدمت به مردم است زيرا فلسفه وجودي حكومت در اسلام، انجام امور مردم و خدمت رساني به مردم است. عشق ورزي و محبت واقعي به مردم و رفتار همراه با لطف و محبت با آنان از وظايف اصلي مسئولان نظام اسلامي است و مسئولان در برخورد با لغزشهاي احتمالي مردم بايد همراه با عفو و گذشت برخورد نمايند. چشم‌پوشي از خطاهاي قابل اغماض مردم را متفاوت از برخورد با قانون شكنان و گروه‌ها و باندهاي خاص منفعت جو و قدرت‌طلب بدانيد، منفعت عامه مردم بر منفعت گروه‌هاي خاص مقدم است و اغماض از خطاها و سودجويي‌هاي اين گروه‌ها و باندها ظلم و بي عدالتي است».

  حراست موضعي است كه قرار گرفتن در آن مسئوليتي خطير را متوجه هر فرد مي‌كند چرا كه مي‌بايست آنچنان قوي و قدرتمند عمل كند كه خود در مسير تهمت و اتهام قرار نگيرد و از پذيرفتن رنگها مبرا باشد و بتواند در جامعه‌اي كه دشمنان عادت به شيطنت و فريب دارند از ولايت و اصول ديني اسلام و انقلاب و فرزندان آن دفاع كند و طوري عمل كند كه مأمن همه اقشار شاغل در دانشگاه باشد. لذا عمل به احكام و موازين شرعي و اسلامي در تمام امور و ترويج فرهنگ مسئوليت‌پذيري و قانونگرايي و رعايت اصول اساسي اسلام يعني تكريم ارباب رجوع و حفظ آبرو و اسرار بسيار تلاش نموده و با اخلاص عمل كند.

 
 

گفتار بزرگان

 • آن كه تو را هشدار داد چون كسي است كه تو را مژده داد. حضرت امام علي (عليه السلام)
 • سخن در بند توست، تا آن را نگفته باشي، و چون گفتي تو در بند آني، پس زبانت را نگهدار چنانكه طلا و نقره خود را نگه مي داري، زيرا چه بسا سخني كه نعمتي را طرد كند يا نعمتي را جلب كند. حضرت امام علي (عليه السلام)
 • اي بسا كلمه اي كه از تو نعمتي را بگيرد و اي بسا لفظي كه خوني را بريزد. حضرت امام علي (عليه السلام)
 • نشانه انسان عاقل اين است كه هر چه مي داند نگويد. حضرت امام علي (عليه السلام)
 • بسا سخني كه از حمله مسلحانه كارگرتر است. حضرت امام علي (عليه السلام)
 • آن خاموشي كه براي تو سلامت باشد بهتر است از گفتاري كه به دنبالش براي تو ملامت داشته باشد. حضرت امام علي (عليه السلام)
 • شيعيان ما كم گوي و گزيده گويند. حضرت امام صادق (عليه السلام)
 • در اداره حكومت تنها شناخت و پذيرفتن آن كافي نيست بلكه بايد اسرار را از دسترس دشمن و افراد غير مجاز خودي محفوظ نگهدارد. حضرت امام صادق (عليه السلام)
 • آنچه نمي داني مگو، بلكه همه آنچه را مي داني نيز مگو، زيرا خداوند بزرگ بر اعضاي بدنت چيزهايي را واجب كرده كه از آنها در روز قيامت بر تو حجت آورد. حضرت امام علي (عليه السلام)
 • به مجرد احراز خطا و اشتباه از آن برگرديد و اقرار به خطا كنيد كه آن كمال انساني است. حضرت امام خميني (ره)
 • كوچكترين كوتاهي در مراعات اصول امنيتي گناه بزرگ شناخته مي شود. حضرت امام خميني (ره)
 • يك دستورالعمل سخت و محكم ابلاغ شود كه هيچ كس حق ندارد از طريق اين وسايل مطلب داراي طبقه بندي را منتقل نمايد. مقام معظم رهبري
 • حكيمي به فرزندش گفت دو چيز را از من بگير، اينكه بدون فكر(انديشيدن) مگوي و بدون تعبير كاري نكن. شيخ بهايي

 

توصيه هاي ضروري حراستي

حفاظت از سلامت  در راستاي حفظ اصول وارزشهاي نظام مقدس جمهوري اسلامي به عهده حراست مي‌باشد چرا كه هر سازماني جهت نيل به اهداف خود به سلامت دروني نياز دارد. از آنجا كه سلامت هر سازمان و افراد آن همواره در معرض آلودگي ها و تهديدهاي دروني و نفوذي است براي حفظ سلامت و پيشگيري از آلودگي ها نيازمند سيستمي هستيم كه با دقت زياد از نفوذ آفت ها جلوگيري كند و با تشخيص و شناخت آفت هاي دروني زمينه هاي علاج به موقع و سلامت سازمان را فراهم سازد. بنابراين حضور حراست در عرصه هاي مختلف همواره در جهت دستيابي به دو هدف عمده، يكي حفظ و ارتقاء توان حفاظتي و امنيتي به منظور پيش برد اهداف و دوم انجام اقدام هاي موثر جهت حفاظت همه جانبه منابع انساني و مالي مي‌باشد.

حراست به عنوان چشم بيدار در سازمان، با توجه به اشراف اطلاعاتي كه به مجموعه دارد مي تواند مشاور خوبي  محسوب شود. البته بسيار روشن است كه مسئولين حراست زماني مي توانند در اين خصوص موفق باشند كه از علم،  تخصص، درايت و روشن بيني خوبي برخوردار باشند. در همين راستا وظيفه نيروي انساني رسيدن به اهداف سازمان ولي وظيفه حراست حفظ سلامت نيروي انساني است.


توصيه هاي حفاظتي و فرهنگي

 

 محل كار هر كارمند در اداره ، خانه دوم او محسوب مي شود. در اين خانه بايد همدلي، صفا، صميميت، ياري به يكديگر جاري باشد و از همه مهمتر، امنيت جايگاه بسيار مهمي داشته باشد. چرا كه كسـب موفقيت بدون وجود امنيت عملي نيست. لذا بر ماست براي رسيدن به چنين محيط پويا و با نشاطي تلاش كنيم.

 

روش هاي مقابله با مشكلات:

        تنها خداوند قوي است. به جاي اينكه به دامن انساني ضعيف پناهنده شويد به خدا پناه بريد. هيچ كس آنقدر محرم اسرار نيست كه تمامي رازها  و مشكلات شما را بداند. چه بسا از درد دل هاي شما سوء استفاده نيز بكند. تنها محرم اسرار خداوند است     .

       حراست و خانواده مطمئن‌ترين دوست و پشتوانه شماست. در دوراهي‌ها از حراست و خانواده حتماً كمك بگيريد، آنها منتظر عملكرد شما هستند و از پيروزي شما خوشنود مي شوند.

        حراست متعلق به شماست. هدف آن حفظ امنيت و سلامت روحي و رواني است. مشكلات خود را در زمينه هاي امنيتي با اين مديريت در ميان بگذاريد تا با استفاده از تجربيات موجود براي رسيدن به هدف ياري شويد.

        حراست  به دور از هرگونه سياست بازي با محور قرار دادن اصول مسلم نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، خير و مصلحت شما را مي خواهد و با هر عاملي كه به اين مهم آسيب برساند برخورد خواهد نمود.

        فراموش نكنيد در عين حال كه بايستي انساني چند بعدي باشيد اولويت اصلي با انجام وظيفه است، پس ياد بگيريد با زمان بندي ازكارهاي روزانه خود عقب نمانيد.

        در مشكلات خود از مشاوره با مراكز ذي صلاح نترسيد، از معتمدين خود در مورد كارها و برنامه هاي كاري خود مشاوره بخواهيد.

        به خاطر داشته باشيد هيچ گاه براي جبران عقب ماندگي ها دير نيست. مهم اين است كه شما تصميم لازم براي جبران اشتباه را بگيريد.

       براي مصون بودن از شرارت و مزاحمت و جلوگيري از بروز هر گونه مشكلي مسئولين را در جريان مزاحمت ها و حتي تهديدهاي تلفني قرار دهيد.

      اگر از برنامه ها و ميهماني هاي خصوصي فيلم يا عكس تهيه مي شود، به گونه اي حاضر شويد كه در صورت هر گونه اتفاق احساس پشيماني نكنيد.

        مراقب باشيد قرار دادن اطلاعات خاص علمي، شخصي و خانوادگي روي كامپيوتر متصل به اينترنت پذيرش انتشار آن اطلاعات در سطح وسيع مي باشد.

        آنچه شما را در رسيدن به هدف ياري مي كند تنها تكيه بر استعدادها نيست بلكه عامل اصلي موفقيت، پشتكار و اراده قوي در مقابله با بروز هر گونه مشكل و اتخاذ تصميمات درست است.

        نسبت به تماسهاي تلفني مشكوك و تخليه تلفني حساسيتهاي لازم را داشته و مراقب باشيد.

توصيه هاي حفاظتي در خصوص تخليه تلفني :

هوشيار باشيد :

-         از دادن شماره تلفن هاي غيرعمومي به افراد ناشناس خود داري كنيد.

-         هرگونه اطلاعات درون سازماني كه دانستن آن براي عموم جايز نيست، نبايد فاش شود.

-          برخي اوقات تماس گيرنده، اتفاق مد نظر را به صورتي كه مخاطب تحريك شده و اطلاعات بيشتري بدهد تعريف مي نمايد.

-         صرف اين كه طرف تماس به شما يك شماره داد، دليل صحت او نيست بلكه بايد شماره را بررسي نماييد.

-         دادن اطلاعات به تماس گيرنده را به تماس تلفني خودتان موكول كنيد كه ضمن اخذ شماره تلفن و چك كردن آن برقرار خواهيد كرد.

-          آن خاموشي كه براي تو سلامت باشد، بهتر از گفتاري است كه به دنبالش برايت ملامت باشد.

 

زنگ تلفن هميشه زنگ خبر نيست،  بلكه گاهي زنگ خطر است.

 

اساس تخليه تلفني بر غفلت و فريب است، مواظب غفلت خود و فريبكاري دشمن باشيد.

 

برخي روش هايي كه از آنها در تماس با افراد بهره برداري مي شود.

 

-          تماس گيرنده خود را با هويت فردي ديگر از مراكز مختلف معرفي مي نمايد.

-         خواستار اطلاعات از مخاطب پيرامون افراد و پروژه هاي مورد نظر مي گردد.

-         مشخصات و شماره تماس افراد مختلف  مرتبط با موضوع را خواستار مي گردد.

-         مشخصات و شماره تماس افراد مرتبط را درخواست مي نمايد.

-         مشخصات پروژه هاي مرتبط و افراد فعال در آن را درخواست مي نمايد.

فرد تماس گيرنده، نامه اي رسمي و جعلي به امضاي مقامي مسوول مي فرستد و خواستار ارسال اطلاعات خاص مي شود.
 
تاریخ به روز رسانی:
1397/04/04
تعداد بازدید:
1717