شبکه بهداشت و درمان سرایان
۱۳۹۹ يکشنبه ۹ آذر
به بهانه هفته اطلاع رساني بيماريهاي مشترك انسان و حيوان
/Dorsapax//Data/Sub_48/File/Resize/NewsM_etoolsfile_77777-36444388-bce1-418c-bae8-4b052e0f9540.png

به بهانه هفته اطلاع رساني بيماريهاي مشترك انسان و حيوان درباره بيماريهاي مشترك انسان و حيوان بيشتر بدانيم:

 

بيماريهايي كه به طور طبيعي بين حيوانات و انسان منتقل مي شوند از جمله تب مالت ، سياه زخم ،تب خونريزي دهنده كريمه كنگو، طاعون ، تب راجعه،آنفلوانزاي پرندگان ، سالك، كالا آزاروتعدادي از  بيماريهاي انگلي، بيماريهاي قابل انتقال بين انسان و حيوان ناميده مي شود. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهاني از ميان 1709 عامل بيماري زا 832 عامل از حيوانات به انسان منتقل مي شوند از ميان 156 بيماري نوپديد شناخته شده در انسان 114 مورد آن از حيوانات به انسان منتقل مي شود.

يكي از مشكلات اصلي و عمده بهداشتي كشور كه سال هاست به صورت يك معضل منابع انساني و مالي كشور را به خود اختصاص داده و هر چند گاه به صورت بحران جدي در استان هاي مختلف و در قالب بيماريهاي نوپديد و باز پديد خود را عيان مي سازد بيماريهاي قابل انتقال بين انسان و حيوان مي باشد. از شيوع مجدد بيماريهاي نظير ليشمانيوز جلدي (سالك) و توسعه كانون هاي آن در كشور گرفته تا بحران هاي ناشي از بيماري تب خونريزي دهنده كريمه و استقرار ديرپاي بيماريهاي نظير كيست هيداتيك، تب مالت و هاري كه به دليل پيچيدگي عوامل متعدد ايجاد كننده آنها به عنوان يك تهديد اساسي براي انسان مطرح شده و كنترل آنها به دخالت تمامي بخش هاي مختلف توسعه نياز خواهد داشت.

بنابر اين لزوم هوشياري و آگاهي جامعه از خطرات ناشي از اين بيماريها و راههاي انتقال آنها و همچنين تبيين اهميت تأثير همكاري هاي بخش هاي مختلف توسعه در كنترل اين بيماريها صد چندان نمود مي يابد.

دلايل اهميت بيماريهاي مشترك بين انسان و حيوانات :

-        عوامل ايجاد كننده بيماريهاي مشترك شامل همه عوامل بيماري زا نظير ويروس ها ، باكتري ها ، قارچ ها ، پريون و ..... مي باشد.

-        انتقال بيماري هاي مشترك انسان و حيوان از طريق تماس با دام ها ، زندگي در مجاورت دام ها ، از طريق حمله حيوانات به انسان ، استفاده از فرآورده هاي دام و طيور و .... صورت مي گيرد .

-        درمان موثري براي برخي از بيماريهاي مشترك انسان و حيوان نظير هاري و جنون گاوي وجود ندارد

-        گروه از بيماريهاي مشترك سبب ايجاد ضرر و زيان اقتصادي شديد به انسان ها مي شوند

-        برخي از بيماريهاي مشترك انسان و حيوان در حال افزايش مي باشد.

-        كنترل بيماري هاي مشترك انسان و حيوان نيازمند همكاري تمام سازمان ها مي باشد.

-        اثرات سوء ناشي از آنها در توليدات كشاورزي،

-        كاهش قابليت استفاده از محصولات دامي

-         ايجاد مشكلات در تجارت بين المللي

دلايل افزايش بيماريهاي مشترك:

-        افزايش شهرنشيني و نقل و انتقال وسيع جمعيت،

-        افزايش تجارت گوشت، شير و...ارتباط نزديك بين جوامع انساني و حيوانات، مصرف شير و فرآورده هاي لبني غير پاستوريزه ،

-        افزايش تعداد سگ هاي ولگرد،

-        كشتار غير قانوني و دفع نامناسب و غير بهداشتي ضايعات حيواني

راه هاي انتقال بيماريهاي مشترك

-          تماس مستقيم با حيوانات ويا توليدات آن مثل بيماري تب مالت

-        غير مستقيم ( از طريق خاك و مواد غذايي و يا بند پايان خونخوار آلوده و.. ) 

افراد در معرض خطر بيماريهاي مشترك

دامپزشكان، كاركنان كشتارگاهها ، دامداران، شيردوشان و كساني كه در كارخانه هاي فرآورده هاي حيواني كار مي كنند بيشتر از سايرين درمعرض خطراين بيماري ها مي باشند 

پيشگيري و كنترل بيماريهاي مشترك

 مبارزه با بيماريهاي مشترك به دلايل مختلف از جمله وجود مخازن متعدد ،لزوم همكاري سازمانها و ارگانهاي متفاوت دولتي و خصوصي از پيچيدگي و مشكلات خاصي برخوردار است و به همين دليل كوشش هاي بيشتري را مي طلبد .

با توجه به اينكه بيماري هاي مشترك انسان و حيوان در كشور ما نيز جزء معضلات و مشكلات بهداشتي و همچنين اقتصادي مي باشد لذا بر پايه سه راهكار اساسي آموزش ، هماهنگي بين بخشي و مراقبت بيماري جهت كنترل اين بيماريها برنامه ريزي شده است .  
 
 
 
منبع: شبكه بهداشت و درمان سرايان تعداد بازدید: 113 تاریخ درج: 1398/04/15
Powered by DorsaPortal